Euroopa Arheoloogiapäevad 2024

14. juunil alanud Euroopa Arheoloogiapäevade 2024 raames on kaks meie teaduskogu arheoloogi samuti aktiivselt kaasa löömas.

14.-16. juunil avab arheoloog Monika Reppo ehk @chronicamonika oma TikToki kanalis klaasitud akende ajalugu Tallinnas. Kuidas saab arheoloogiliste leidude põhjal teada, millised olid keskaegsed aknad? Millal asuti üldse Tallinnas aknaid klaasima? Sissevaade aknaklaasi kasutamise ajalukku valmis Eesti Teadusagentuuri toetatud projekti PRG2026 raames ja tuleb pikemas vormis esitamisele Euroopa Arheoloogide Liidu aastakonverentsil Roomas 2024. aasta augustis.

15. juunil ehk laupäeval kell 12 toimub Niguliste muuseumi tormis Erki Russowi kuraatorituur näitusest, mis tutvustab Liivimaalaste palverännakuid keskaegses Euroopas. Sarnaselt muu Euroopaga kuulus palveränd ka Liivimaal keskaegse eluolu juurde. Siit mindi nii kaugel kui ka lähedal asuvaisse pühapaikadesse, võõrsilt tulnud palverändurid külastasid omakorda siinseid rohkem või vähem tuntud kohti Riiast ja Piritalt Vastseliinani. Kõik see jättis omaaegsesse ainelisse kultuuri erinevaid jälgi, alustades kunstiteostest ja argiesemetel kasutatud sümboolikast ning lõpetades palverändurite rõivastuse ja reisilt kaasa toodud suveniiridega.
Käesolev näitus “Sinna ja tagasi. Liivimaalaste palverännud keskaegses Euroopas” võtab kokku keskaegse Liivimaa asjaomase ainese, tuues esmakordselt avalikkuse ette lõviosa Eestist-Lätist teada olevatest palverännuga seotud leidudest ühes kirjaliku-kunstilise pärandiga. Selle tulemusena selgub, et meie isiklikust vagadusest kantud palverännukultuur oli seniarvatust oluliselt rikkam nii käidud kohtade kui ka palverännupraktikate poolest.

Täpsem info Euroopa Arheoloogiapäevade 2024 lehelt.

Rubriigid: Sündmused. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.